Online

Open Week #CEITEC10: Jak se vlastně připravují nanomateriály, a kde se dají použít?

About event

Open Day už určitě znáte. Ale co takhle Open Week? Při letošní slavnostní příležitosti jsme se rozhodli udělat z dne otevřených dveří rovnou celý týden (od 8. do 13. 11). A to týden nabitý CEITEC vědou! Můžete se těšit na živě streamované ONLINE přednášky s našimi vědci, virtuální prohlídky a řadu poznávacích aktivit pro malé i velké.

Všechny přednášky bude moderovat oblíbená moderátorka České televize a nadšenkyně pro vědu Soňa Baranová!



K programu si navíc můžete objednat i tematický drink z oblíbeného brněnského baru 4pokoje ZDE.

More information

Dr. Jan Macák je materiálový vědec a celou svou kariéru se zabývá přípravou materiálů za použití elektrochemie. Konkrétně pracuje především s nanotrubicemi z oxidu titaničitého. Od roku 2019 je vedoucím výzkumné skupiny Pokročilé nízkodimenzionální materiály. Na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice je Jan Macák je držitelem prestižního ERC grantu, v rámci kterého vyvíjí nový typ solárních článků za využití nanotrubic z oxidu titaničitého. Na CEITEC VUT na tento výzkum navazuje a svůj záběr rozšiřuje o další nízkodimenzionální materiály. 

Nanotrubice z oxidu titaničitého jsou jednodimenzionální nanomateriály. Mají totiž jeden rozměr, a to délku trubic mimo nano měřítko. Ostatní rozměry, jako například průměr trubic a tloušťka stěn, jsou v nanometrech. Každou trubici si lze představit jako jedno brčko. Všechny trubice dohromady tvoří soustavu miliard brček, které jsou velmi pravidelně uspořádané, mají obrovskou plochu a také vnitřní objem. To můžeme efektivně využít pro ukládání jiných materiálů dovnitř trubic a jejich aktivní využívání v aplikacích, kde je velká funkční plocha materiálů klíčová, například v katalýze. Dr. Macák se snaží různými metodami do těchto trubic vložit funkční materiály, které například pohlcují světlo. Jeho ERC projekt se konkrétně zaměřuje na vytvoření nového konceptu solárního článku, jenž využívá vnitřky nanotrubic pro uložení takzvaných chromoforů. Tyto látky fungují stejně jako chlorofyl v přírodě. Tedy pohlcují sluneční světlo a přeměňují ho na energii.

Nedávno byl také v čele výzkumu, kde vědci našli cestu, jak vyrobit unikátní černou formu oxidu titaničitého. Ten se používá pouze v bílé formě, a to zejména ve formě nanočástic pod rozšířeným názvem titanová běloba. Vědci mají reálnou šanci, že se jimi vyvinutý materiál ve formě vrstev nanotrubic poprvé na světě využije ve výrobní praxi – objeví se na ciferníku hodinek známé značky. 

 

Date

13. 11. 2021, 13:00 - 14:00
Add to my calendar

Speaker

Dr. Ing. Jan Macák
Dr. Ing. Jan Macák

Venue

Online